Jak wiele możemy na tym YouTube?

YouTube jako najpopularniejsza na świecie platforma video jest świetnym miejscem na publikowanie reklam. Co więcej YouTube, to produkt należący do Google więc dzięki temu, publikowanie reklam na tej platformie jest możliwe za pomocą narzędzia Google Ads. Wiele firm lokuje swoje budżety reklamowe w bezpośrednich kontraktach z YouTuberami, kanałami, czy domami mediowymi, które zarządzają danym kanałem YouTube. Dzięki Google Ads reklama na YouTube pozwala na wykorzystanie dużo większego potencjału zasięgowego, na przykład wielu kanałów. Zanim jednak przejdziemy do możliwości targetowań na YouTube, skupmy się wpierw na formatach reklamowych, jakie YouTube ma w swojej ofercie.

  • Reklama in-stream możliwa do pominięcia. Czyli reklamy wideo przed docelowymi filmami na YouTube, które można pominąć. Ten format pozwala również wyświetlać reklamę w trakcie filmu oraz po zakończeniu filmu.
  • Reklama in-stream niemożliwa do pominięcia. Ma dokładnie te same cechy, jak reklama in-stream możliwa do pominięcia, jednak tej nie da się pominąć. Maksymalna długość takiej reklamy to 15 sekund.
  • Reklama video-discover. Jest to bardzo ciekawy format reklamowy. Tego rodzaju reklamy wyświetlane są w sieci wyszukiwania YouTube, lub w filmach podobnych do oglądanego. Dzięki tej reklamie nasze wideo może pojawić się w wynikach wyszukiwania na pożądane przez na frazy.
  • Bumpery reklamowe. To format, którego nie da się pominąć. Wideo w bumperach trwa maksymalnie 6 sekund i może być odtwarzane przed filmem, w trakcie i po filmie. W przypadku bumperów płaci się wyłącznie za liczbę wyświetleń.
  • Reklamy out-stream. Te reklamy są dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Każda z reklam rozpoczyna się z wyciszonym dźwiękiem i to widz decyduje, czy uruchomić dźwięk w reklamie. Uwaga, nie są to reklamy dostępne bezpośrednio w youtube, lecz w witrynach i aplikacjach.

Dzięki relatywnie wielu możliwościach reklamowych, dobór kierowania, targetowania i umiejscowienia oczywiście zależy w dużej mierze od typu prowadzonej komunikacji reklamowej. Przede wszystkim, kampanie digitalowe cechują się wielokanałowością. Oznacza to nic innego, jak fakt, że w większości branży styczność z kampaniami reklamowymi nie odbywa się wyłącznie w jednym kanale reklamowym – np. YouTube. Jednakowoż zdarza się również i tak, że sam YouTube jest miejscem zarówno otwierającym jak i zamykającym sprzedaż. Platforma Google Ads pozwala na przygotowanie kampanii reklamowej w YouTube, ukierunkowanej na generowanie leadów. Ważne, aby rotacja formatów reklamowych tworzyła na tyle spójną ścieżkę, która prowadzi do sprzedaży, że nie będzie potrzebne już “dopychanie” sprzedaży innym kanałem. Częstokroć jednak YouTube wykorzystywany jest do budowy marki, lub otwierania kontaktu z potencjalnym klientem. Ze względu na specyfikę reklam wideo, dotarcie za pomocą filmu pozwala na absorbowanie uwagi odbiorcy dużo bardziej angażując, aniżeli za pomocą baneru reklamowego.

W YouTube można docierać do osób oglądających dane kanały. Ponadto jest opcja wyboru odpowiednich tematyk kanałów, zainteresowań odbiorców etc. W oparciu o konkretne założenia, zarówno te demograficzne jak i każde inne dostępne dane, możemy wybrać specyficzne, wyselekcjonowane grupy odbiorców, do których dotrze nasza reklama. Tym sposobem nie jesteśmy zmuszeni “osadzać” reklamę w jednym konkretnym filmie, a możemy docierać do odbiorców zainteresowanych produktem, albo będących w naszej grupie docelowej, bez względu na film który obecnie oglądają. Możliwości jest wiele, a wykorzystanie ich to kwestia zaangażowania w przygotowanie kampanii.