YouTube to przeważnie kanał otwierający

Reklamy w filmach na YouTube pojawiają się właściwie na wszystkich opublikowanych wideo. Co więcej, większość ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych, a na tych raczej ciężko o blokadę reklam, (tak zwany adblocker). Między innymi z tego powodu często reklamodawcy decydują się na wykorzystanie YouTube jako kanału dotarcia. Warto podkreślić, że format wideo jest najczęściej wybieranym formatem do pozyskiwania informacji. Zatem reklama przed filmami wydaje się naturalnym wyborem przez reklamodawców.

Kampanie reklamowe na YouTube wpisują się w kanwę kampanii social mediowych. Łączy je z social mediami fakt, że zarówno w social mediach jak i w YouTube użytkownik pojawia się dla rozrywki. W przeciwieństwie do kampanii w wyszukiwarce Google, gdzie użytkownicy wyszukują konkretnie tego, czego potrzebują. Należy więc pamiętać, że YouTube to w większości przypadków tak zwany kanał otwierający sprzedaż. Potencjalny klient ma styczność z kampanią, ale niekoniecznie w momencie styczności dokona zakupu, lub skorzysta z oferty, gdyż zwyczajnie prawdopodobnie będzie kontynuował oglądanie wideo.

Jak uruchomić kampanię na YouTube

Aby ustawić kampanie na platformie YouTube, w panelu Google Ads należy wybrać “Kampanie”, a następnie kliknąć w przycisk tworzenia nowej kampanii.

Kolejnym krokiem jest wybór celu kampanii. Zależy on od rodzaju promocji jaką chcemy przeprowadzić. Do wyboru mamy:

  • Sprzedaż – jest to rodzaj kampanii angażującej użytkownika do sprzedaży
  • Potencjalni klienci – ten typ kampanii stara się dotrzeć do użytkowników mających predyspozycje do podjęcia działania, np. zostania leadem.
  • Ruch w witrynie – dzięki temu ustawieniu uruchomimy kampanię nastawioną na generowanie odwiedzin witryny.
  • Rozważenie produktu danej marki – kampania mająca na celu zachęcenie użytkowników do zapoznania się z oferowanymi przez reklamodawcę usługami, lub produktami
  • Świadomość i zasięg marki – kampania zasięgowa mająca na celu jak największy zasięg
  • Bez celu – można również zrealizować kampanie bez oparcia o predestynowane cele i zalecenia

Następnie należy wybrać typ kampanii: wideo.

Targetowanie kampanii na YouTube

Wybierając cel kampanii “brak celu”, mamy możliwość skorzystania z pełnego wachlarza opcji kampanii. W ten sposób manualnie ustawimy kampanię. Po wyborze typu kampanii, pojawia się plansza wyboru “podtypu” kampanii.

Zależnie od wyboru podtypu, wybieramy również sposób realizowania kampanii. Więcej o tym można przeczytać w artykule:

Jak wiele możemy na tym YouTube?

Po wyborze odpowiedniego podtypu możemy przystąpić do przygotowania ustawień kampanii. Tutaj wybór jest zależny od zapotrzebowania, sytuacji biznesowej, rynkowej i tak dalej. Należy jednak mieć na uwadzę kilka kwestii:

  • Rodzaj promowanego wideo
  • Cel jaki chcemy uzyskać
  • Realny potencjał takiej kampanii w odniesieniu do kosztów

Koszty na YouTube wiążą się z pojęcie CPV – cost per view. Jest to koszt naliczany za obejrzenie. Warto mieć zatem na uwadzę fakt iż obejrzenia wideo niekoniecznie od razu będą prowadzić do spełnienia celów sprzedażowych i mogą stanowić spory koszt łącznego budżetu marketingowego.