Tworząc reklamę na Facebooku musimy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie: jaki jest nasz cel? Na szczęście Facebook ułatwia nam to zadanie dając możliwość wyboru takiego celu spośród 15 zdefiniowanych propozycji, pogrupowanych w ramach  3  grupy celi biznesowych.

Poznanie i zrozumienie tych celów uważam za decydujące przy tworzeniu dochodowych reklam, dlatego zachęcam Cię do zapoznania się z poniższym artykułem. Zacznijmy od początku.

Czym jest cel reklamowy i dlaczego właściwy jego wybór jest tak ważny?

Zapewne zauważyłeś już, że mając ten sam budżet, targetowanie i reklamy otrzymujesz różne wyniki w prowadzonych kampaniach, a wszystko to zależnie od wybranego celu reklamowego.

Dzieje się tak ponieważ Facebook tworząc cele, zaszył w każdym z nich unikalny algorytm skupiający się na „dostarczeniu” tylko oczekiwanych wyników – gdy wybierzesz cel „Zasięg” priorytetem dla algorytmu będzie dotarcie z przekazem reklamowym do jak największej liczby odbiorców, a przy konwersji, dotarcie do osób o najwyższym prawdopodobieństwie wypełnienia np. formularza kontaktowego czy zakupu.

Dlatego właśnie wybór właściwego celu jest tak ważny dla nas chcąc uzyskać zakładane wyniki/ zwrot z inwestycji w reklamę. Czas poznać dostępne cele reklamowe 😊

Cele reklamowe na Facebooku

Jak już wspomniałem wcześniej dostępne cele reklamowe zostały podzielone względem naszych celów biznesowych: Świadomość, Działanie, Konwersja. Tak by było nam łatwiej zdefiniować cel reklamowy.

Świadomość:

 • Rozpoznawalność marki – reklama zoptymalizowana na wyświetlenia osobom, które z największym prawdopodobieństwem zapamiętają Twoją markę. Algorytm na podstawie historycznych zachowań użytkowników decyduje kto jest skłonniejszy skupić się na marce. Odbiorca zobaczy reklamę do 10 razy w ciągu 4 dni.
 • Zasięg – Facebook skupi się jedynie na wyświetleniu reklamy jak najszerszej grupie odbiorców. Często stosowane rozwiązanie w celu budowania grup niestandardowych pod remarketing.

Działania

 • Ruch – bardzo popularny cel, mający na celu przekierowanie użytkowników portalu na naszą stronę internetową/sklep, może to być również Messenger. Chcąc uzyskać swój cel wyświetlaj krótki komunikat z jasnym CTA.
 • Aktywność – najchętniej wykorzystywany, trzeba jednak pamiętać czym dla Facebooka jest aktywność. To nie tylko polubienie, czy przejście na stronę ale każda interakcja z postem.
 • Instalacje aplikacji – Targetując szeroko, zachęcaj odbiorców do instalacji Twojej aplikacji. Decydująca dla wyniku będzie jakość kreacji.
 • Wyświetlenia filmu – często odruchowo wybieramy ten cel, korzystając z formatu wideo, co nie zawsze się sprawdza. Jeśli zależy ci na liczbie odtworzeni wideo robisz dobrze, ale jeśli Twoim celem jest promocja poprzez post z filmem zdecyduj się na inny cel reklamowy.
 • Pozyskanie kontaktów – pozyskuj tzw. leady bezpośrednio z platformy Facebooka z pominięciem wysyłania klientów na stronę internetową.
 • Wiadomości – cel zyskujący ogromną popularność, skupiający się na osobach skłonniejszych do rozpoczęcia konwersacji z Tobą za pośrednictwem Messengera. Sprawdza się w usługach.

Konwersja

 • Konwersje – dla większości z nas to kluczowe działanie naszych klientów. Określając działanie będące konwersją np. wysłanie formularza kontaktowego algorytm będzie skupiał się na podstawie danych na maksymalizacji tylko tego wskaźnika.
 • Sprzedaż z katalogu – cel wspomagający sklepy internetowe posiadający szeroki asortyment produktów. Utworzony na platformie katalog produktów będzie wyświetlany osobą o określonej skłonności zakupowej i zainteresowaniach.
 • Wizyta w firmie – Facebook bardzo mocno rozwija technologię pozwalającą śledzić klientów odwiedzających biznes w podanej lokalizacji, nakłonionych do tego za pośrednictwem reklamy.

Dlaczego warto skupić się na jednym celu?

Nieuniknione jest realizowanie celów biznesowych po przez łączenie wielu celów reklamowych, tworząc w ten sposób lejek zakupowy, ale pamiętajmy nie realizujmy za pośrednictwem jednej kampanii wielu celów. Każdy etap lejka niech ma dedykowaną kampanię z odpowiednim celem reklamowym – działaniem klienta, na którym nam najbardziej zależy w danym momencie.