Słowa kluczowe najpierw

Uruchomienie kampanii reklamowej w wyszukiwarce wiąże się przede wszystkim z zastanowieniem, jakie słowa kluczowe najlepiej odpowiadają na potrzeby klienta i jednocześnie są adekwatne do naszej oferty. Posłużmy się przykładem. Pani Kasia jest właścicielką dużej firmy produkującej rowery. Firma podjęła decyzję o wprowadzeniu produktów do sprzedaży detalicznej, przez internet. Pani Kasia ustawiła następujące słowa kluczowe pod które jej firma jest widoczna w płatnych wynikach wyszukiwania: rowery, sklep z rowerami, producent rowerów. W przypadku takiej konfiguracji ilość wyszukań z pewnością będzie bardzo duża. Pod słowo kluczowe rowery mogą znaleźć się zarówno sklepy z rowerami, jak i wycieczki rowerowe, rowerki wodne oraz wiele innych możliwości. Podobnie w przypadku sklep z rowerami oraz producent rowerów. Każde kliknięcie w reklamę generuje koszty, niezależnie od tego czy sklep pani Kasi zarabia, czy też nie. Warto zatem podjąć się większej granulacji słów kluczowych względem oferty. Pogrupowanie słów kluczowych per kategoria w sklepie Kasi, może zmniejszyć liczbę odbiorców, ale zwiększyć trafność dotarcia reklamy. Pani Kasia pozmieniała słowa kluczowe na następujące: rower bmx, rower miejski, rower kolarzówka, sklep z rowerami online, producent rowerów sklep. Tym sposobem Kasia uzyskała bardziej adekwatne słowa kluczowe do wyszukiwań.

Typy dopasowań słów kluczowych

Google Ads daje nam możliwość doboru typów dopasowań słów kluczowych. Polega to na doborze odpowiedniego sposobu przyrównywania słów kluczowych wyszukiwanych przez naszego potencjalnego klienta, do tych pod które chcemy być wyszukiwani. Google pozwala na 4 możliwości dopasowań słów kluczowych:

  • dopasowanie przybliżone – wszystkie podobne hasła, uwzględnia błędy
  • dopasowanie przybliżone z modyfikatorem – wszystkie hasła dodane ze znakiem “+” oraz inne pojawiające się przed, lub po słowie kluczowym
  • dopasowanie do wyrażenia – wszystkie hasła dopasowane oraz ich odmiany, także mogą pojawić się słowa przed i za tymi hasłami
  • dopasowanie ścisłe – ściśle te same hasła oraz ich bliskie odmiany o tym samym znaczeniu

Grupowanie słów kluczowych, czyli grupy reklam w Google Ads

Pani Kasia chciałaby wydawać swój budżet marketingowy wydajnie pod względem sprzedaży. Nie interesują jej zasięgi, lajki, komentarze – chodzi wyłącznie o sprzedaż. Aby odpowiednio przygotować strukturę słów kluczowych pod generowanie sprzedaży, Kasia podjęła decyzję o przygotowaniu kilku różnych słów kluczowych o różnych dopasowaniach. W ten sposób powstały następujące zestawy słów kluczowych: słowa kluczowe zawierające frazę “sklep rowery online”, słowa kluczowe zawierające frazę “rowery sprzedaż” oraz słowa kluczowe zawierające frazę “rowery producent”. Kasia utworzyła kampanię reklamową zawierającą grupy reklam ze słowem rowery i nadała tej kampanii nazwę Rowery. W tej kampanii, pani Kasia utworzyła 3 grupy reklam – każda per zestaw słów kluczowych. Teraz struktura kampanii reklamowej Kasi wygląda następująco:

Kampania Rowery

Grupa reklam 1 rowery sprzedaż

Grupa reklam 2 rowery producent

Grupa reklam 3 sklep rowery online

W każdej z grup Kasia umiejscowiła odpowiednie zestawy słów kluczowych.

Treści reklam w wyszukiwarce Google

Dzięki tego rodzaju strukturze reklamowej Kasia może zoptymalizować reklamy w wyszukiwarce, nadając im treść najbardziej pasującą do wyszukiwanego hasła. To znaczy, że gdy potencjalny klient wyszuka hasła rowery sprzedaż, wyświetlą mu się reklamy z grupy reklam 1, zawierające w treści hasła podobne do wyszukiwanej frazy (słów kluczowych). Oczywiście reklamy wcześniej musi ustawić Pani Kasia. 

Odpowiedni dobór treści reklam, uwzględniających w treści wyszukiwane frazy, nie tylko zwiększa potencjał na kliknięcie ale również poprawia jakość konta reklamowego, co wpływa na wszystkie aspekty reklamowe – również koszt.

Podsumowanie:

  1. Słowa kluczowe jako punkt wyjścia
  2. Dopasowanie słów kluczowych
  3. Grupy reklam pomagają w optymalizacji
  4. Treści reklam