Po co wykluczać słowa kluczowe

W reklamach w wyszukiwarce Google istnieje możliwość wykluczenia słów kluczowych, czyli innymi słowami wyłączenia wyświetlania reklam na wybrane frazy. Wykluczanie niektórych haseł z kampanii, lub grup reklam pozwala na uniknięcie zbędnych wydatków. Jest to również podstawowa metoda optymalizacyjna kampanii reklamowych w wyszukiwarce Google.

Posłużmy się przykładem. Artur jest właścicielem serwisu samochodowego “SERWIS ARTUR”. Jego kampanie reklamowe dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to kampania brandowa, czyli taka w której zawarte są słowa kluczowe związane z marką serwisu Artura. Druga kampania reklamowa, to kampania generyczna, której celem jest wyświetlanie reklam osobom poszukującym serwisu samochodowego w okolicy. W przypadku Artura w kampanii brandowej posiada również słowa kluczowe zawierające słowo “serwis”, ze względu na nazwę jego biznesu. Niestety, frazy w kampanii generycznej również zawierają słowo serwis – ze względu na specyfikę biznesu.

Rozwiązaniem na powtarzające się w grupach reklam słowa kluczowe, są właśnie wykluczenia. Artur wykluczył z kampanii generycznej słowa kluczowe zawarte w kampanii brandowej oraz wykluczył z kampanii brandowej słowa kluczowe z kampanii generycznej. Dzięki temu Artur nie ma już powtórzeń w kampaniach i jego grupy reklam nie konkurują ze sobą.

Standardowa optymalizacja

Naturalnie jeżeli mamy pewność iż nie chcemy aby nasze reklamy wyświetlały się na jakieś konkretne frazy, możemy wykluczyć te frazy “od razu”. Jednak w większości przypadków kampanii reklamowych, nie mamy pojęcia jakie frazy zostaną wpisane przez użytkowników i na jakie przybliżone zapytania zostaną wyświetlone nasze reklamy. Rozwiązaniem na to są wykluczenia wyszukiwanych haseł.

Możemy podejrzeć na jakie wyszukiwane słowa kluczowe były wyświetlane nasze reklamy. Aby to zrobić należy wejść w zakładkę “Słowa kluczowe” w panelu Google Ads i wybrać “Wyszukiwane hasła”.

Następnie z listy dostępnych wyszukiwanych haseł można wybrać te, które chcemy wykluczyć. Oczywiście można również zadziałać zupełnie odwrotnie i dodać wyszukiwane słowa kluczowe do grup reklam.

Podsumowanie

  1. Wykluczenia słów kluczowych służą wyłączeniu wyszukań na niepożądane frazy
  2. Dzięki wykluczeniom słów kluczowych oszczędzamy na wydatkach na zbędne frazy
  3. Warto wykluczać słowa kluczowe między grupami reklam
  4. Warto optymalizować kampania wykluczając niepożądane wyszukiwane hasła
  5. Można optymalizować kampanie dodając do grup reklam pożądane wyszukiwane hasła